Kousek z Chile

Dalcahue, Chile, 03. 03. 2013, 14:16 místního času, slunečno

Na konto nám přibylo dalších několik set kilometrů, právě se nacházíme v chilském přístavním městě Puerto Montt, odkud se chystáme na ostrov Chiloé.

Bolivijskou Tupiza jsme opustili v sobotu 16.2. Známá solná poušť Salar Uyuni je v tomto období, tedy dešťovém, pod vodou, nejlépe proto bylo pokračovat dále na jih.
Nejkratší cesta k hranicím s Chile vede přes turistické Uyuni. V tomto vyprahlém městě jižní Bolíie jsme se zdrželi jen na nezbytně dlouhou dobu, naší hlavní destinací je totiž chilská Patagonie.
Cesta autobusem přes hranice nemusí být až takový problém, jakmile si ale na čáře pasažér musí přesednout do jiného vozu, je ostražitost na místě. Z plánovaných 6-7 hodin cesty se výsledný čas dostal na dvojnásobek. Většinu času nám však na poušti poskytoval stín autobus nebo budova hraniční stráže. Velkým zážitkem byl taky asi půl hodiny trvající přejezd úseku bez asfaltu. Každý, bez ohledu na národnost, se nažral prachu dosyta.
Vjezdem do Chile, jako bychom se objevili v úplně jiném světě: asfaltové silnice, větrné a solární elektrárny, pěkné, omítnuté a natřené domečky, ulice bez odpadků, moderní obchody… Zajímavé co člověk chce vidět, co všechno ho ovlivňuje.
V prvním, námi navštíveném, chilském městě Calama jsme hned šáhli po posledních jízdenkách do hlavního města Santiago. Cesta trvala téměř celý jeden den. Spolucestující nám nedávali najevo, že smrdíme, takže jsme, v rámci úspory času, pokračovali dalších 13 hodin na jih do Osorno. Jako bychom jeli do Frenštátu – hory, stromy, všechno tak podobné – krásné.
Nákupní středisko nás absolutně paralyzovalo svým sortimentem „bez nákupního seznamu tady nemůžeme fungovat,“ zaznělo. Vyřešili jsme to útěkem a návratem po pečlivé úvaze, i tak naše batohy a ramena zažily.
Po teplé sprše a jedné noci ve sklepním pokoji jsme, již konečně stopem, mířili do národního parku Nahuel Huapi blízko argentýnského Bariloche. Dorazit tam a zpět zadarmo znamenalo zastavit 6 aut a ujít asi 16 km po silnici, ale vyplatilo se, jelikož v Argentině za poslední 2 roky vzrostly ceny za vše, kromě cigaret, dvojnásobně.
Hostel Pudu v Bariloche byl skvělý. Vedou ho dva cestovatelé, kteří znají potřeby svých zákazníků – celé dny hrála dobrá hudba z počítače pro ubytované, velká kuchyně, dobrá snídaně a všude čisto o což se staral jeden z majitelů – vyzáblý dreadař.
V pondělí ráno, po rychlé snídani, úprkem na super drahý autobus jedné turistické kanceláře, který nás zavezl do centra NP, odtud jsme vylezli 1000m převýšení v 18 kilometrech na horský útvar jehož vrchol pokrývá ledovec – krásné výhledy. Těsně pod vrcholem se naskytla příležitost otestovat poncho od Jurka při stavbě přístřešku na spaní. Osvědčilo se perfektné, hlavně ráno, když není třeba ztrácet čas sušením a balením stanu.
Následující den bylo naštěstí nutné nejen sestoupit z hory, pak už jen čekání na autobus, jež v restauraci zpříjemňovali ping-pongem. Večer jsme upřednostnili typickou Argentinskou dobrotu před měkkou postelí, což nakonec přineslo i dobrodružství, když hledání vhodného místa „překazila“ skupinka mladých Argentinců užívající si poslední minuty letních prázdnin.
Teď se nacházíme na chilském ostrově Chiloé, kde máme opět štěstí – návštěvu tučňáku na jeho západním pobřeží zpříjemní místní oslava, kde budou lidé jíst typická jídla, především z darů moře a ukazovat své zvyky a což je pro poznání oblasti to nejlepší.

Hasta luego

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je ecuador. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Komentáře nejsou povoleny.