Štědrý den a Boží hod vánoční

320. den pobytu, 07. 01. 2013, 8:15 místního času, zataženo

Na stole sváteční ubrus, svíce, malý umělohmotný stromeček, salát a namísto sladkovodního kapra, mořská rybka. I když bylo víc než jasné, že tento den ve znamení klidu nebude, netušili jsme, že nenajdeme čas ani na ten štědrovečerní salát…

Po poledni na dveře zaťukali Angel, Karina a Jessica. S nepovedeně maskovanými úsměvy ve tvářich nám předali převleky pro Marii i Josefa a skrz zuby ještě stihli říci, že venku čeká osel. Smíchu jsme se, po převlečení, neubránili ani my.

Průvod začínal na kopci nad vesnicí, kde stálo „malé“ občerstvení. Po posilku se vyrazilo, k našemu nemilému překvapení, čekat. Lidé zde mají nesmírnou trpělivost, jsou schopni vyčkávat i 3 hodiny ať už prší nebo ne. O organizátorovi akce nebylo ani vidu ani slechu, připadalo mi, jakoby každý byl takovým malým organizátorem. Naštěstí ale hrála hudba, pouštěli ji z rozhlasového zařízení tak nahlas, že Josef s Marií měli co dělat, aby svůj sluch uchránili, ostatní ale vypadali v dobré náladě.

Po půlnoční mši v 16 hodin se průvod jal obejíti náměstí. Marie stále na oslu a Josef po jejich boku. Už se nám sbíhaly sliny na naše dobroty, které jsme si před odchodem připravili. Angel měl však jiné plány, s úsměvem ukázal na cestu k domu, do kterého bylo třeba uložit jesličky s Ježíškem. „Jen je tam položíš“, zněla odpověď na otázku, co nás ještě čeká. Ono „jen“ se protáhlo na další dvě hodiny, bylo třeba ještě pojíst. Každý z průvodu si v domě našel své místečko a čekání opět „zpříjemňovala“ hudba. Z této večeře jsme se poté najedli ještě asi dvakrát.

Druhý den vánoční se nesl v obdobném duchu. Na náměstíčku opět hlučel moderátor oslav v doprovodu hudby. V programu byl průvod typicky oblečených domorodců, pohoštění a mše svatá. Tentokrát však už na tu štědrovečerní večeři došlo, našel se čas i na pohádku.

Hasta luego

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je ecuador. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Komentáře nejsou povoleny.