Začínáme v San José de Raranga

176. den pobytu, 16.8.2012, 9:16 místního času, je tu zima, slunečno

Tak tady nyní bydlíme, v malinké vesničce vysoko v horách, kde vymoženosti dnešní doby, nejsou až takovou samozřejmostí. Teplá voda, pračka či kuchyň v podobě jakou všichni známe je ve většině rodinách nepotřebná věc. Když se valí ze střechy kouř, neznamená to, že hoří, to jen paní domácnosti vaří oběd. Ženy zde stále chodí v typových krojích, u mladých je tento zvyk vidět o něco méně, přesto pořád je. Internet a hlavně facebook je však pro mnohé, především mladší, běžná záležitost.

Ráno zde vstávají před svítáním a už po 6 hodině je slyšet z poza oken hluk, jak každý jde na svůj kousek políčka a obstarat dobytek. Finanční situace rodin je „jednoduchá“. Co si kdo vypěstuje, má. Poté smění či někteří prodají a nebo si ponechají pro vlastní potřebu. Většina zdejších rodin peníze prostě nemá.

Je tady velký trend vycestovat do USA. Mnoho rodin má ve Spojených Státech své příbuzné. Estados Unidos místní vyslovují jako nějaká kouzelná slovíčka. Vidina života v tamních končinách je jasná – peníze a lepší život. Hned v prvních dnech seznamování, přijímání dětí do Nadace a vyzvídání, co bychom pro ně mohli udělat, se všichni do jednoho ptali na výuku anglického jazyka. Nešlo říci ne, a tak jsme se uvázali na nelehký úkol.

Nyní začínáme zhruba s 40 dětmi ve věku 5-16 let. Už po prvních hodinách lze vidět jejich chuť do učení. Dopoledne pomáhají rodičům s hospodářstvím a odpoledne, ve svém volném čase, který jim zbývá z prázdnin, přicházejí k nám. I na tomto, od horkého pobřeží vzdáleném místě, si nemůžeme nevšimnout úrovně místního školství. Přestože angličtinu ve škole mají a my vyučujeme absolutní základy, většina dětí nemá ani ponětí o čem to mluvíme.

Z fotek můžete vidět v jak krásném domě bydlíme. Vaříme a pracujeme ve velké kuchyňi, v týdnu jsme koupili pračku s ledničkou a naštěstí máme i teplou vodu na sprchování, ta je v chladných nocích jediným nástrojem jak se zahřát. Díky Bohu a Honzovi za to! Po vyřešení „drobného“ problému s holuby, kteří se zabydleli na půdě, můžeme tuto stavbu prohlásit za skoro evropskou. Píši skoro, aby náhodou nevyvstala doměnka, že je zde vyřešené místo pro již zmíněnou pračku, nebo že si zde v chladných dnech můžeme zatopit a tak podobně…

Problém s holuby je teď pro nás žhavým tématem, neboť jejich exkrementy se nám trousí štěrbinami ve stropě přímo do našich pokojů. A tak Patrik chystá desky na zatlučení děr, kudy létají a Anežka čistí vzduchovku…

Hasta luego

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je ecuador. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Komentáře nejsou povoleny.