Quito

73. den pobytu, 7.5.2012, 14:53 místního času, 38°C, slunečno

Zdravíme opět z parného Ventanas a přinášíme zajímavosti z uběhlých tří týdnů.

Cestou do Quita, hlavního města Ecuadoru, jsme autobusem zdolali přes 2700 výškových metrů které, mimo problému se zalehlýma ušima, přinesly spousty krásných výhledů na úžasně členité Andy. Ubytování nám poskytl dům polských františkánů. Opravdu pěkné bydlení vybavené po evropsku, například teplou sprchou, které bylo nemožné se nabažit, mikrovlnkou, taky krbem, v němž jsme často topili, protože noci zde bývají chladné. Společnost nám dělal malinký, věčně ospalý pes Piščík.

Pobyt zde byl nabitý španělštinou, jelikož Nadace dobrovolníkům, kteří v Ekvádoru pomáhají déle jak tři měsíce, zajišťuje jazykové kurzy. Každý všední den jsme poctivě docházeli na dvě hodiny konverzací do vedením švýcarské jazykové školy Dos Mundos, kde se každému z nás věnovala jedna učitelka. Ve španělštině nám vysvětlovaly gramatiku a denně nás zahrnovaly spoustou úkolů.

V prvním týdnu po škole naše kroky směřovaly rovnou domů, s cílem učit se. A v pátek nás zlákal jeden z polských kněží otec Eugeniusz k sobě do Tulcán, města ležícího blízko hranic s Kolumbií. Následující ráno nás vzbudil brzy. Úkolem bylo upéct 16 cheescakeu, které každou neděli prodává, aby získal peníze pro svůj projekt související se stravou pro místní děti. Po vytažení koláčů z trouby navrhl výlet za hranice. Počasí se nám vyvedlo a my sledovali krásy pohoří And, pohybujíc se stále ve výšce okolo 3000 m.n.m. Namířeno jsme měli do poutního místa Las Lajas. Zde nás čekal zajímavý kostelík utopený v kopcích. Poté nás Eugeniusz vzal do, podle jeho slov, pětihvězdičkové restaurace. S tichým úsměvem zaparkoval u prašné cesty, kde stál gril s posezením pod střechou. Obsluha nám nabídla ovčí s bramborem a vychlazené pivo. Anežka, která má s ovčím masem zkušenosti, nesouhlasila s jeho barvou a konzistencí. Podle všudepřítomných pejsků jsme usoudili, že máme co dočinění s jedním z nich. Chuťově však vše v pořádku, takže otázky na obsluhu byly zbytečné.

Další týden v pondělí jsme navštívili historické město. Zde kostely, slavná nestará ulička La Ronda, dominanta města okřídlená Panna Marie, pro zajímavost: otočená zády k chudinské části města a uprostřed odpoledne vydatný déšť, který během půl hodiny, díky špatné kanalizaci, naplnil hlavní cestu dvaceti centimetry vody.
V pátek, protože dva týdny trvající Patrikovo pokašlávání nepolevovalo, jsme byli nuceni navštívit místní veřejnou nemocnici. V moderně vybaveném zařízení mu udělali snímek plic, diagnostikovali bronchitidu a dali inhalace léku. Pro představu za toto zaplatil bez mála 100$ a kašle se nezbavil. Doufáme, že to pojišťovna uhradí. O víkendu Anežka s otcem Michalem podnikla výlet na Vulkán Guagua Pichincha, který má 4794 m.n.m. Do 4050 m.n.m je vyvezla lanovka, poté je čekalo dalších 700 výškových metrů na vrchol, který byl kvůli řídkemu vzduchu, pro netrénovaného člověka, nedosažitelný. V neděli, těsně před odjezdem, jsme poznali posledního zajímavého člověka naší změny prostředí. Rovněž kněz řádu františkánů, otec Marek. Vzal nás do italské restaurace, kde jsme skvěle povečeřeli a dozvěděli se o další nadaci, která se věnuje dětem.

Návrat do Ventanas byl tvrdý. Z příjemných 20°C do 40°C, z 2800 m.n.m. do 40 m.n.m. , z civilizace do „jungle“, kde na nás zase všichni hledí a kde si nejeden ekvádorčík neodpustí posměšné „gringo“, z historie označení pro cizince. Ale my se popereme.

Teď je za náma další týden ve Ventanas. Pokračujeme v aktualizaci kartotéky dětí pro Adopci na dálku, občas teskníme po domovech, taky nás provázejí drobné problémy s místními. A dále Patrikův kašel. Donutil nás utratit další dolary u místního lékaře. Dává mu ale inhalace, které skvěle pomáhají. My se popereme.

Hasta luego

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je ecuador. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Komentáře nejsou povoleny.