Pracovní prostředí a náš den

15. den pobytu, 10. března, 11.10 ekvádorského času, 28°C, pod mrakem

Jak jsme již dříve napsali, vstáváme mezi 7-8 hodinou a kvůli rozšiřování budovy, kde Nadace sídlí, bydlíme v bytě v centru města. Zajímavé však je to, že stavba probíhá bez jakéhokoliv omezení programu.  To znamená, že při betonování mezi lešením pobíhají děti a nevadí to nikomu. Ani zedníkům ani dětem. (nám však nervy trošku pracují)

Z centra do Nadace to je asi 10 minut volné chůze.

Prostory Nadace jsou prozatím místnost  15 x 8 m + kuchyně a sociální zařízení. Tady se s dětmi denně potkáváme, má zde stůl i paní Yolanda coby vedoucí síla a zároveň tady máme k dispozici veškeré materiály Nadace. Na naše představy o zařízeních pro děti a mládež, prostor dost stísněný s chaotickým uspořádaním věcí, kterému zatím nerozumíme. (jinými slovy nepořádek)

Chod Nadace Fu Shen Fu drží hrstka lidí. Zakladatelem a šéfem je otec Jan Koczy, kterému pomáhá několik stálých a nezištných pracovníků. Jsou to paní Yolanda, paní Rosa, Marina a další. Jako oficiální zaměstnanci nám vaří dvě kuchačky. A dále dobrovolníci. Tato složka je velmi variabilní. Nyní jsme 3 s Anežkou z Polska.
Na stránkách Nadace je dostupný její seznam členů.

První týden byl režim náročnější než nyní. Děti přicházely od 10 a odcházely v 17 h, ale protože jich hodně z horka onemocnělo, časy se pozměnily. Tento týden přicházejí na 9 a po obědě chodí již domů.

S dětmi nejčastěji malujeme, chodíme do parku a hrajeme fotbal. Jakoukoliv z těchto tří činností zaručeně potěšíme.

V poledne je vždy včas připraven oběd a z klubovny se v okamžiku stává jídelna. U jídla se vystřídá okolo 150 dětí. Samozřejmostí je polévka, bývají zeleninové a kuřecí vývary. Základem každého hlavního jídla je rýže, která se tady kombinuje nejčastěji s červenou řepou, čočkou, fazolemi a nebo s kuřetem. Obědy děti nevracejí, pro mnoho z nich je to jediné jídlo dne.

Naším úkolem je smysluplně děti zabavit. Momentálně mají dvouměsíční – tříměsíční prázdniny (informace se různí), takže se v Nadaci scházíme v hojném počtu. Naše španělština zatím není tak dobrá, abychom je zaujali něčím přínosnějším než malováním na 100 způsobů. Avšak už jsme je stačili seznámit s naší vlasti.
Připravili jsme pro děti Český den.

Ukázali jsme si naše domovy na mapě světa, při této činnosti jsme odhalili jejich mezeru ve znalosti mapy, což plánujeme v blízké době napravit. Pomocí projekce děti viděly naší faunu a flóru, dále jsme zmínili základní informace o podnebí a rozdíly naších zemí. Zkusili jsme pro děti upéct i štrůdl, ten se ale, díky neznalosti mistní trouby, nepovedl dopéct a dětem bohužel nechutnal. Zato velký úspěch sklidila ukázka polky na skladbu od Karla Gotta – Škoda lásky.

Po programu se učíme jazyk, plánujeme nadcházející dny a zajišťujeme si běžný chod domácnosti.

Hasta luego

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je ecuador. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Komentáře nejsou povoleny.