O umývání nádobí

32. den pobytu, 27. března, 13:36 místního času, 38°C, jasno

V minulém týdnu jsme se opět věnovali výtvarným záležitostem. Děti namalovaly první papírová vajíčka, zajíce a květiny na velikonoční výzdobu. Zvládly to na jedničku. Dále zkusily kombinaci voskovek s tuší, kdy po jejím zaschnutí vyškrabávaly obrázky. To už bylo horší. Většina dětí je netrpělivá, jestliže okamžitě nevidí výsledek, opouští je zájem a chtějí  klasiku – pastelky. I přes názornou ukázku se povedlo dokončit pouze polovinu obrázků.
Další dopoledne jsme připravili těsto ze soli, ze kterého vytvářely různé figurky a obrázky. Toto je zaujalo velice, sice chvíli trvalo, než těsto použili, tak jak měli, ale nakonec se jim to povedlo hezky.

Pomalými krůčky pronikáme do místní mentality. Nejprve je nutné podotknout, že zde lidé mají naprosto odlišné myšlení a jakákoliv inovace, kterou bychom zde rádi realizovali je dlouhodobá záležitost, která se potká s, pro nás, nepochopitelnými problémy. Uvedeme příklad. Říkali jsme si, že bychom mohli naučit starší děti okolo 14 – 16 let umývat nádobí, tím je jemně vést k zodpovědnosti (daný úkol splnit), smyslu pro pořádek (samo se to neuklidí) a cenění si práce druhých, do této doby nádobí umývaly kuchařky nebo my dobrovolníci. Když jsme tento „projekt“ představili paní Yoyi a kuchařkám, všechny nadšeně souhlasily.

Praxe od teorie bývá vždy těžší, a nebylo tomu jinak ani teď. Každý den losujeme 2 jména a poté bojujeme s neochotou. Ukázalo se, že neochota dětí nebude jediným problémem. Sotva vylosovaný umývá nádobí 10 minut, kuchařky mu nakládají jídlo, aby se najedl. Nádobí se začíná hromadit a my se ptáme, proč tak učinily. „Děti by měly jíst s ostatními dětmi“, řekly nám. Jakékoliv námitky nechtějí poslouchat. My to ale nevzdáme a vymyslíme    jak docílit svého.

Fotky připravujeme, prosíme o trpělivost.

Hasta luego

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je ecuador. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Komentáře nejsou povoleny.